SPISAK i raspored rada SEKCIJA za školsku 2014/15.godinu (O eventualnim odstupanjima od navedenih termina informisati se kod profesora koji vode sekcije!)

Istorijska sekcija u Šargovcu

Prisustvovali smo obilježavanju  sedamdeset sedme godišnjice stradanja 52 učenika u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“ u Šargovcu, koje su ustaše ubile na zvjerski način, bez ispaljenog metka, 7. februara 1942. godine. Ispred škole je održan  parastos ubijenoj djeci, a zatim je glumica Narodnog pozorišta Republike Srpske, Radenka Ševa, u prostorijama škole izvela potresnu dramu “Priča koja luta svietom”, prema tekstu Tihomira Levajca.
Poslije izvođenja monodrame istakla je da ovaj slučaj ima tri sloja. Prvi je monstruozno ubijanje srpske djece, drugi je što su katolička djeca natjerana da to sve gledaju i treći 70 godina ćutanja o zločinu. „ Ono, vrieme, što bude više prolazilo, priča o poklanoj djeci sve će češće svietom lutati i sve će više ljudsku savijest peći“. (Tihomir Levajac, 2016)

Tekst: Branka Štrbac, prof.
Fotografije: Marko Suvajac i Branka Štrbac

10 Feb 2019 Objavio/la: deJAna_admin

Ime: Remember me
E-mail: (optional)