ISTORIJSKA sekcija

Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

U  Banskom dvoru je 25.2.2019. godine otvorena izložba “Ratni foto-reporter Rista Marjanović” i premijerno je prikazan dokumentarni film “Rado ide Srbin u vojnike”, koji govori o njegovom nastojanju da kamerom ovjekovječi borbu za opstanak i herojstvo srpskih vojnika u Prvom svjetskom ratu. Rista Marjanović je prvi srpski foto-reporter koji je snimao i u balkanskim ratovima.
Ovaj događaj u Banskom dvoru su, svojim prisustvom, uveličali članovi Istorijske sekcije naše škole, u pratnji Branke Štrbac, i direktor, Vladimir Jagodić.

Fotografije: Dušan Kos i Branka Štrbac

28 Feb 2019 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Prisustvovali smo obilježavanju  sedamdeset sedme godišnjice stradanja 52 učenika u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“ u Šargovcu, koje su ustaše ubile na zvjerski način, bez ispaljenog metka, 7. februara 1942. godine. Ispred škole je održan  parastos ubijenoj djeci, a zatim je glumica Narodnog pozorišta Republike Srpske, Radenka Ševa, u prostorijama škole izvela potresnu dramu “Priča koja luta svietom”, prema tekstu Tihomira Levajca.
Poslije izvođenja monodrame istakla je da ovaj slučaj ima tri sloja. Prvi je monstruozno ubijanje srpske djece, drugi je što su katolička djeca natjerana da to sve gledaju i treći 70 godina ćutanja o zločinu. „ Ono, vrieme, što bude više prolazilo, priča o poklanoj djeci sve će češće svietom lutati i sve će više ljudsku savijest peći“. (Tihomir Levajac, 2016)

Fotografije: Marko Suvajac i Branka Štrbac

10 Feb 2019 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

U Banskom dvoru je 21.11.2018. godine obilježen  Dan ulaska srpske vojske u Banjaluku prije 100 godina. Svečanoj akademiji prisustvovali su i učenici naše škole (njih dvadeset dvoje), u pratnji profesora istorije, Branke Štrbac, i tako dali svoj doprinos očuvanju slavne istorije srpskog naroda.

Tekst: Branka Štrbac, prof.
Fotografije: prisutni učenici

30 Nov 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Поводом стогодишњице завршетка Првог свјетског рата, чланови Историјске секције су припремили изложбу која се састоји од 23 фотографије личности које су обиљежиле рат. Прве фотографије су везане за Сарајевски атентат. Највише мјеста посвећено је личностима које су водиле ослободилачки рат, а дио и покретачима свјетског рата и  великих офанзива на Србију и Црну Гору. Посебно мјесто заузима Арчибалд Рајс, који је извјештавао свијет о злочинима бугарске и аустроугарске војске над Србима, као и жене борци, Милунка Савић и Флора Сандс, једина жена официр српске војске у Првом свјетском рату. У другом дијелу изложбе је фотографија Момчила Гаврића, најмлађег поднаредника свих времена, као и пјесника Милутина Бојића.
Текст: Бранка Штрбац, проф.
Фотографија: Анастасија Девић

19 Nov 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Učenici i radnici naše škole su u nedjelju 15.04.2018.godine prisustvovali centralnoj manifestaciji obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina u Spomen području Donja Gradina, najvećem stratištu koncentracionog logora Jasenovac.

16 Apr 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Bilo je to u nekoj zemlji seljaka
na brdovitom Balkanu,
umrla je mučeničkom smrću
četa đaka
u jednom danu.

Ovako je u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“, 7. februara 2018. godine, počelo obilježavanje sedamdeset šeste godišnjice stradanja učenika u šargovačkoj školi.
Ustaše su 7. februara 1942. godine, hladnim oružjem, bez ijednog ispaljenog metka, u selima Motike, Šargovac, Drakulić i rudniku Rakovac, usmrtile 2300 Srba. Istoga dana u školi u Šargovcu ubili su 52 učenika samo zato što su bili Srbi.  Prethodno su ustaše  natjerale tamošnju učiteljicu, Dobrilu Martinović, da odvoji pravoslavnu od katoličke djece.             „Kažu da su crnokošuljaši, ja to nisam vidjela, natjerali katoličku djecu, da u cilju stjecanja potpunog katoličkog odgoja, kao kakvoj lekciji, prisustvuju toj tužnoj predstavi, da posmatraju kako kurvini sinovi ubijaju njihove vršnjake..."

Tekst: Branka Štrbac, prof.
Fotografije: Branka Štrbac, prof.

12 Feb 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Okupili smo se ispred  izložbe „Ustaška propaganda (1941 – 1945)“ kroz koju nas je proveo autor, kustos Muzeja RS, Milenko Đorđević. On je ujedno održao čas na pomenutu temu na kom su učenici aktivno učestvovali.

„Koristeći različita sredstva propagandnog djelovanja, ustaški režim nastojao je da ostvari svoje vojne, političke, ekonomske i kulturne ciljeve. Međutim, ustaška propaganda, kao značajan element ustaškog represivnog aparata, uspjela je samo da prouzrokuje katastrofalne posljedice. Njeno djelovanje doprinijelo je ogromnom stradanju, kako u ljudskom tako i u materijalnom pogledu.“

Ustaška propaganda protiv Srba doživjela je vrhunac tokom maja i juna 1941. godine. U svim javnim nastupima i u čitavoj propagandi dominiralo je rješavanje „srpskog pitanja“: protjerivanje, preobraćanje ili ubijanje.

Fotografije: Milanka Dragojević

09 Dec 2017 Objavio/la deJAna_admin