ISTORIJSKA sekcija

Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

U Banskom dvoru je 21.11.2018. godine obilježen  Dan ulaska srpske vojske u Banjaluku prije 100 godina. Svečanoj akademiji prisustvovali su i učenici naše škole (njih dvadeset dvoje), u pratnji profesora istorije, Branke Štrbac, i tako dali svoj doprinos očuvanju slavne istorije srpskog naroda.

Tekst: Branka Štrbac, prof.
Fotografije: prisutni učenici

30 Nov 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Поводом стогодишњице завршетка Првог свјетског рата, чланови Историјске секције су припремили изложбу која се састоји од 23 фотографије личности које су обиљежиле рат. Прве фотографије су везане за Сарајевски атентат. Највише мјеста посвећено је личностима које су водиле ослободилачки рат, а дио и покретачима свјетског рата и  великих офанзива на Србију и Црну Гору. Посебно мјесто заузима Арчибалд Рајс, који је извјештавао свијет о злочинима бугарске и аустроугарске војске над Србима, као и жене борци, Милунка Савић и Флора Сандс, једина жена официр српске војске у Првом свјетском рату. У другом дијелу изложбе је фотографија Момчила Гаврића, најмлађег поднаредника свих времена, као и пјесника Милутина Бојића.
Текст: Бранка Штрбац, проф.
Фотографија: Анастасија Девић

19 Nov 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Učenici i radnici naše škole su u nedjelju 15.04.2018.godine prisustvovali centralnoj manifestaciji obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina u Spomen području Donja Gradina, najvećem stratištu koncentracionog logora Jasenovac.

16 Apr 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Bilo je to u nekoj zemlji seljaka
na brdovitom Balkanu,
umrla je mučeničkom smrću
četa đaka
u jednom danu.

Ovako je u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“, 7. februara 2018. godine, počelo obilježavanje sedamdeset šeste godišnjice stradanja učenika u šargovačkoj školi.
Ustaše su 7. februara 1942. godine, hladnim oružjem, bez ijednog ispaljenog metka, u selima Motike, Šargovac, Drakulić i rudniku Rakovac, usmrtile 2300 Srba. Istoga dana u školi u Šargovcu ubili su 52 učenika samo zato što su bili Srbi.  Prethodno su ustaše  natjerale tamošnju učiteljicu, Dobrilu Martinović, da odvoji pravoslavnu od katoličke djece.             „Kažu da su crnokošuljaši, ja to nisam vidjela, natjerali katoličku djecu, da u cilju stjecanja potpunog katoličkog odgoja, kao kakvoj lekciji, prisustvuju toj tužnoj predstavi, da posmatraju kako kurvini sinovi ubijaju njihove vršnjake..."

Tekst: Branka Štrbac, prof.
Fotografije: Branka Štrbac, prof.

12 Feb 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Okupili smo se ispred  izložbe „Ustaška propaganda (1941 – 1945)“ kroz koju nas je proveo autor, kustos Muzeja RS, Milenko Đorđević. On je ujedno održao čas na pomenutu temu na kom su učenici aktivno učestvovali.

„Koristeći različita sredstva propagandnog djelovanja, ustaški režim nastojao je da ostvari svoje vojne, političke, ekonomske i kulturne ciljeve. Međutim, ustaška propaganda, kao značajan element ustaškog represivnog aparata, uspjela je samo da prouzrokuje katastrofalne posljedice. Njeno djelovanje doprinijelo je ogromnom stradanju, kako u ljudskom tako i u materijalnom pogledu.“

Ustaška propaganda protiv Srba doživjela je vrhunac tokom maja i juna 1941. godine. U svim javnim nastupima i u čitavoj propagandi dominiralo je rješavanje „srpskog pitanja“: protjerivanje, preobraćanje ili ubijanje.

Fotografije: Milanka Dragojević

09 Dec 2017 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Članovi Istorijske sekcije su, skromnom izložbom, obilježili 800 godina od krunisanja Stefana Prvovjenčanog.

Na saboru u Rasu 1196. godine, Stefan Nemanja je za nasljednika odredio sina Stefana, zaobišavši tako najstarijeg Vukana. Za vrijeme vladavine Stefana Prvovjenčanog (1196 - 1227) Srbija je očuvala Nemanjine tekovine u vrijeme Četvrtog krstaškog rata. Stefan je uspio da 1217. godine Srbiji obezbijedi rang kraljevine, a dvije godine kasnije izvojevao je samostalnost  crkve.

Za osamostaljenje srpske crkve najzaslužniji je brat Stefana Prvovjenčanog, hilandarski monah Sava.

Tekst: Branka Štrbac, prof.
 Fotografije: Branka Štrbac, prof.

11 Nov 2017 Objavio/la deJAna_admin
01 Jan 1970 Objavio/la