ISTORIJSKA sekcija

Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Učenici i radnici naše škole su u nedjelju 15.04.2018.godine prisustvovali centralnoj manifestaciji obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina u Spomen području Donja Gradina, najvećem stratištu koncentracionog logora Jasenovac.

16 Apr 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Bilo je to u nekoj zemlji seljaka
na brdovitom Balkanu,
umrla je mučeničkom smrću
četa đaka
u jednom danu.

Ovako je u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“, 7. februara 2018. godine, počelo obilježavanje sedamdeset šeste godišnjice stradanja učenika u šargovačkoj školi.
Ustaše su 7. februara 1942. godine, hladnim oružjem, bez ijednog ispaljenog metka, u selima Motike, Šargovac, Drakulić i rudniku Rakovac, usmrtile 2300 Srba. Istoga dana u školi u Šargovcu ubili su 52 učenika samo zato što su bili Srbi.  Prethodno su ustaše  natjerale tamošnju učiteljicu, Dobrilu Martinović, da odvoji pravoslavnu od katoličke djece.             „Kažu da su crnokošuljaši, ja to nisam vidjela, natjerali katoličku djecu, da u cilju stjecanja potpunog katoličkog odgoja, kao kakvoj lekciji, prisustvuju toj tužnoj predstavi, da posmatraju kako kurvini sinovi ubijaju njihove vršnjake..."

12 Feb 2018 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Okupili smo se ispred  izložbe „Ustaška propaganda (1941 – 1945)“ kroz koju nas je proveo autor, kustos Muzeja RS, Milenko Đorđević. On je ujedno održao čas na pomenutu temu na kom su učenici aktivno učestvovali.

„Koristeći različita sredstva propagandnog djelovanja, ustaški režim nastojao je da ostvari svoje vojne, političke, ekonomske i kulturne ciljeve. Međutim, ustaška propaganda, kao značajan element ustaškog represivnog aparata, uspjela je samo da prouzrokuje katastrofalne posljedice. Njeno djelovanje doprinijelo je ogromnom stradanju, kako u ljudskom tako i u materijalnom pogledu.“

Ustaška propaganda protiv Srba doživjela je vrhunac tokom maja i juna 1941. godine. U svim javnim nastupima i u čitavoj propagandi dominiralo je rješavanje „srpskog pitanja“: protjerivanje, preobraćanje ili ubijanje.

Fotografije: Milanka Dragojević

09 Dec 2017 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Članovi Istorijske sekcije su, skromnom izložbom, obilježili 800 godina od krunisanja Stefana Prvovjenčanog.

Na saboru u Rasu 1196. godine, Stefan Nemanja je za nasljednika odredio sina Stefana, zaobišavši tako najstarijeg Vukana. Za vrijeme vladavine Stefana Prvovjenčanog (1196 - 1227) Srbija je očuvala Nemanjine tekovine u vrijeme Četvrtog krstaškog rata. Stefan je uspio da 1217. godine Srbiji obezbijedi rang kraljevine, a dvije godine kasnije izvojevao je samostalnost  crkve.

Za osamostaljenje srpske crkve najzaslužniji je brat Stefana Prvovjenčanog, hilandarski monah Sava.

11 Nov 2017 Objavio/la deJAna_admin
01 Jan 1970 Objavio/la
01 Jan 1970 Objavio/la
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Članovi Istorijske sekcije su posjetili Galeriju ANURS-a gdje su pogledali izložbu: „Srpske ikone XVI – XVIII vijeka“, iz crkava i manastira sa prostora BiH. Postavka obuhvata ikone i carske dveri iz manastira Žitomislić, Dobrun, Lomnica, te ikone iz crkava i manastira u Foči, Čajniču, Visokom, Livnu, Sarajevu, Busovači, Trebinju, Gomionici i crkve brvnare iz sela Blaškog. Srpski ikonopis je samo jedan manji dio kulturne ostavštine Srba sa ovog područja. Bez ikone se ne može zamisliti unutrašnjost pravoslavnog hrama. Učenici su poželjeli da se fotografišu pored ikone Bogorodice sa Hristom i prorocima iz XVI vijeka, slikara Longina, iz eparhijskog dvora u Bijeljini. A na drugoj fotografiji je ikona Svete Trojice iz 1616. godine, slikara Georgija Mitrofanovića, iz crkve Svetog Nikole u Foči.

05 Mar 2017 Objavio/la deJAna_admin

<< Prethodna stranica 1 2 3 4 5 Sljedeca stranica>>