VOLONTERSKA sekcija

Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Manifestaciji „STAZAMA PETRA KOČIĆA” se organizuje svake godine u okviru redovnih aktivnosti VOLONTERSKE SEKCIJE Medicinske škole Banja Luka. U sklopu ove manifestacije učenici – članovi sekcije obilaze manastir Gomionicu, kuću Petra Kočića, kao i školu koja u njegovu čast nosi ime „Petar Kočić” u Stričićima, trudeći se da svojim sposobnostima kroz književni rad, glumu, pjesmu etno grupe „Božur”, slikarstvo i Zmijanjskim vezom, pridobiju pažnju i interesovanje svih osnovaca i srednjoškolaca, tačnije svih koji su u nasljedstvo dobili čistu i nepokolebljivu istinu, nazvanu tradicija i pripadnost zavičaju, za njegovanjem suštinskog i istinitog u svima nama, a to je naše ognjište, sa stamenim osnovama na zmijanjskom tlu.

OVOGODIŠNJA MANIFESTACIJA BILA JE POSVEĆENA STOGODIŠNJEM POMENU PETRU KOČIĆU, čime je obilježen vijek od smrti jednog od najznačajnijih pisaca srpske književnosti.

Ova manifestacija ima za cilj da duhovno i kulturno uzdiže društvo i da zaštiti od zaborava jedan narod, njegovu kulturu, jezik i običaje, da prkosi očnjaku vremena i ne dozvoli mu da razdere goblen koji prikazuje lik i djelo velikog virtuoza i revolucionara Petra Kočića. Na svom putu, ovi mladi prate stope svojih predaka, utiskuju u svoju ličnost ljubav prema zavičaju, narodu, vjeri, tradiciji i kulturi. Svojom pjesmom, igrom, riječima i vjerom boje sumorne i društveno teške dane u ono što nadjačava sve okvire političkog materijalizma i površnost ljudskog bića.

Svojim ponosnim korakom koračaju preko rascvjetalih polja Zmijanja koja odišu mirisom tamjana, djetinjstva, mirisom istorije i tragova prošlosti, u nadi da će oživjeti vihore ljepših vremena i da se ispod Kočićeve zastave i grba, ispod njegovog pera i pogleda, nikad neće ugasiti zvijezda mira i blagostanja.

Tekst: Srđan Kovačević, III7, download

Foto: preuzeto iz medija

Najava Manifestacije / Još o projektu / Marija Đurić (III2) o projektu / "Za majku Maru"-Marija Đurić / Program / O volonterima

24 Jun 2016 Objavio/la deJAna_admin
16 May 2016 Objavio/la deJAna_admin

ГОВОРИ ЗЕМЉО!

Говори земљо! Гдје су сви они?
Што су нам чували све ово наше;
Да л' им име и данас звони,
и чувамо ли оно што нам у аманет даше?!

Говори земљо великих људи! Јесу ли живи јунака вали,
и зашто омладина за њима не жуди;
што су им погледи а и кораци мали?
Говори земљо наших отаца!
Зашто нам књига у заборав пада,
и све што је вриједило данас се баца,
и као да опет окупатор влада!

Говори земљо храбрих пјесника!
Хоће ли их икад вратити тај хладни вјетар?
Па да процвјетају попут прољећних вјесника;
да нам  се роди нови Алекса,Бранко или Петар!!!

Марија Ђурић, III2

О активностима Волонтерске секције Пјесма "Змијање"-М.Ђурић,  III2

11 Dec 2015 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Izložba Volonterske sekcije se najbolje može predstaviti preko fotografija u prilogu. Inače, sekciju vodi

nastavnica praktične nastave Slavica Pantelić.

25 Feb 2015 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Učenici Medicinske škole, članovi Volonterske sekcije, su, povodom božićnjih i novogodišnjih praznika,  26.12.2011.godine posjetili Gerijatrijski centar u Banjoj Luci. Tom prilikom su izveli raznoliku priredbu  pred štićenicima Centra. Priredba je sadržavala recitacije, pjesme i glumačku predstavu kojoj je doprinijela i pozorišna glumica Dara Stoiljković.  Prisustvovalo je 18 učenika. Bitno je spomenuti imena učenika volontera od prvog do četvrtog razreda, a to su: Aleksandra Zrilić, Jelena Aćimović, Sanja Stojić, Maja Rosić, Dragana Radaković, Slađana Maljković i Maja Šajić, svi iz odjeljenja IV3-Medicinski tehničar. Volonterske aktivnosti, kao svojevrsni trening humanosti i empatičnosti, su svakako ne samo obaveza nego i duboka unutrašnja potreba svakog autentičnog, u ovom slučaju budućeg, medicinskog radnika. Voditelj priredbe je bila učenica I5 odjeljenja Božica Golić. Pored predstave, učenici su prethodno dobrovoljno prikupljeni iznos od 127.65 KM iskoristili dijelom za kupovinu voća, a dijelom za podjelu skromne novčane nagrade štićenicima koji su imali najviše sreće u nagradnoj igri.

Učenike volontere je za priredbu pripremila nastavnica praktične nastave Slavka Pantelić, uz podršku koordinatora za praktičnu nastavu Dragoslave Plavšić.

06 Feb 2011 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

Dan starih 01.10.2010. godine je u Medicinskoj školi obilježen u vidu aktivnosti Volonterske sekcije koja, svojim plemenitim angažmanom, uvijek iznova sve nas podsjeća na suštinski sadržaj medicinske struke, naime na plemenitost, nesebičnost, saosjećanje, znanje i volju da se pomogne drugima. Ove godine članovi Volonterske sekcije su posjetili Gerijatrijski centar u Banjaluci, gdje su kroz razgovor, pjesmu, druženje i prezentacije uljepšali dan mnogim starim i bolesnim štićenicima Centra.
Akciju su sprovele nastavnice praktične nastave Radmila Vrančić i Slavka Pantelić.

Fotografije u pripremi

03 Dec 2010 Objavio/la deJAna_admin
Aktivnosti / JU Medicinska škola Banja Luka

06.marta 2010. godine su učenici Medicinske škole posjetili Gerijatrijski centar Banja Luka i tom prilikom izveli prigodan program pred stanovnicima Centra. Ovakav vid aktivnosti učenika naše škole je dio pripreme za njihovo buduće zanimanje koje je svojevrsni konstantni trening humanosti i plemenitosti. Učenike je organizovala i predvodila voditeljica Volonterske sekcije, nastavnica praktične nastave, Slavka Pantelić.

Napomena: Fotografije su snimili učesnici.

13 Mar 2010 Objavio/la deJAna_admin