Ja građanin-2015.godina

Učenici JU Medicinske škole u Banjaluci rade projekat ,,Ja građanin’’ na temu Uslovi rada u zdavstvenim ustanovama u sklopu predmeta Demokratija i ljudska prava. Prilikom izvođenja vježbi na UB KC Banjaluka i Hirurgiji, suočili su se sa nedostatkom materijala neophodnog za rad.
      Kao sve češći problem sa kojim se pored nedostatka materijala (maske, rukavice, medicinski alkohol, brizgalice..) radnici susreću, jeste nedostatak lijekova na odredjenim odjelima. Neudobni i neadekvatno opremljeni kreveti  najveći su problem samim bolesnicima, koji nerijetko borave u malim sobama i sa po 8 bolesnika, jer prostorije nisu dovoljne da zadovolje kapacitete bolnica. Samim tim, medicinsko osoblje je izloženo još jednom problemu više. To je samo mali dioonog sa čim se osoblje svakodnevno susreće. Ovim projektom zelimo da ukažemo na problem i podstaknemo vlasti da se ozbiljnije pozabave ovom temom. Svi koji su bar nekada bili na klinikama na našim prostorima bili su svjedoci ovog problema, kojeg je što prije potrebno riješiti i omogućiti, kako bolje i kvalitetnije liječenje pacijentima, tako i unaprijeđenje i olakšanje rada osoblju.

“Ja građanin” je praktični dio Civitas programa. Učenici su ohrabreni da odaberu problem iz svoje zajednice, da istraže postojeće mjere javne politike, da razviju svoja rješenja koja predstavljaju nadležnim institucijama i da kreiraju akcione planove za implementaciju svojih rješenja.

Autor članka Dijana Bakal, III4

13 Mar 2015 Objavio/la: deJAna_admin